Awards Day - April 14, 2015

Awards Day 2015

Louisburg College was proud to host the 2015 Awards Day this morning at the Jones Performing Art Center, where for the first time in College history the Bessie Arrington Gupton Distinguished Service Award was given to a student, Kai Willis, for her contributions to the College. Kai shares the award with Physical Plant Director Nathan Biegenzahn, who is to be commended for his leadership on campus through multiple renovation projects. Nathan's kind, can-do attitude and positive spirit sets a great example for his staff and for the students that surround him daily.

We are proud of the contributions and achievements made by all of our students, staff and faculty. Go Canes!

View more photos on our Facebook page.

Award Presentations/Recognitions

Bessie Arrington Gupton Distinguished Service Award - Dr. Mark LaBranche | Nate Biegehzan, Kai Willis

Phi Theta Kappa Members - Dr. Jim Eck

Robert Joseph Arthur III
Blake Semaj Blackwell
Samari Esmerly Bonilla-Turcios
Kiante Rashaad Brewer
Samantha Mikaela Calvery
Anna Michele Capps
Timothy Graham Carter
Olivia Angelia Clemons
Ivan Worthy Cockman
John Cole
Nicholas James Collins
Michael Everett Cook, Jr.
Mackenzie Leila Copes
Austin Josiah Crawford
Ambryia Lanise Davis
Sarah Anne Drummond
Mckenzi Jean Ellis
Nate Feinstein
Deneysha Kashun Goods
Amber Symone Green
Terri'ale Tarita Hall
Kelsey Alma Harris
Jocelyn James
Stephon Jordan
Medele Alexandre Kao
Adam Leon Kirkman III
Donnell Nathaniel Loury, Jr.
Natalie Rae Manning
Nagera McCloud
Kimberly Nicole Mobley
Tia Shante Neal
Henry David Niblock, Jr.
Chardonnay Lashea Patterson
Luciana Perez-Flores
Kennedy Olivia Peterson
Jacob Rueben Proulx
Mariah Celest Quintero
Meagan Summer Reece
Nicholas Skerpon
Megon Nicole Smith
August Joseph Spieler IV
Triana Levon Springfield
Justin Robert Stallings
Sarah Elizabeth Stanton
Timyra Elfrances Staton
Matthew Wade Stevens
Frank Douglas Sturek Jr.
Jeremy Randall Swan
Manuela Asiwome Tsra
Laura Aurora Vega-Maldonado
Ajah M'One Washington
Damonta Kertrez Winbush
Brian Depree Williams, Jr.
James Bernard Yokel
Colton Wayne Young

Marshals - Dr. Jim Eck

Ivan Cockman
Austin Crawford
Ambryia Davis
Natalie Manning
Luciana Perez-Flores
Triana Springfield
Jack Woodall
Colton Young

Honors Program Award (Outstanding Sophomore Honors Program Student) | Nicholas Skerpon

Visual and Performing Arts

Art Award, presented by Mr. William Hinton | Diego Poole
Music Award, presented by Alan Davis | Triana Springfield, Javier Parker
Theatre Award, presented by Wally Hurst | Kailynn Hubbard

Religion

Sid Stafford Award, presented by Mr. Joshua Parrott | Sarah Drummond

Humanities

Malone Award, presented by Mr. Tommy Jenkins | Samantha Calvery
Speech Communication Award, presented by Mr. Tommy Jenkins | Alan Johnson
Dorothy H. Sampson Creative Writing Award, presented by Mr. Tommy Jenkins | DeShaun Faltz
Spanish Award, presented by Ms. Alicia Eller | Natalie Manning, Genya Afanasyeva

Science

Bunnell Award, presented by Dr. Bunnell | Megon Smith
Chemistry Award, presented by Dan Bartholomew | Megon Smith
Carlton Award in Biology, presented by Dr. Diane Cook | Amber Green
Felton Nease Award, presented by Dr. Diane Cook | Natalie Manning, Brian Williams
Non-Major Award, presented by Dr. Diane Cook | Deshaun Faltz

Mathematics

Certificates of Achievement, presented by Dr. Martha Farmer Bragg | Austin Crawford, Deneysha Goods, Natalie Manning, Luciana (Lucy) Perez-Flores
James H. Brown Award, presented by Dr. Martha Farmer Bragg | Natalie Manning
Grady Snyder Award, presented by Dr. Martha Farmer Bragg | Amber Green

Athletics

Outstanding Student Athletes, presented by Mr. Mike Holloman | Jennifer Allison, Outstanding Female Student Athlete & Darren Doyle, Outstanding Male Student Athlete

Admissions

Outstanding Student Ambassador, presented by Ms. Maura Badusky | Sophomore Ambassadors of the Year: Stephon Jordan, Mckenzi Ellis
Freshman Ambassador of the Year: Haben Zemichael, Mariah Quintero

Business Studies and Social Sciences

Robert Butler Social and Behavioral Sciences Award, presented by Mr. Matt Brown | Samantha Calvery
David Whitman Shearin Scholarship Award, presented by Mr. Matt Brown | John Cole
Outstanding Phi Beta Lambda Member Award, presented by Mr. Matt Brown | Nicholas Skerpon

Christian Life Council

Chaplain's Service Awards, presented by The Rev. Shane Benjamin | Bre'Ana Winston

Student Life Awards

Cortland V. Smith Award, presented by Mr. Jason Modlin | Antwane Sinclair
SGA Award, presented by Mr. Jason Modlin | Amahni Ogbonnaya
Sportsmanship Award, presented by Mr. Jason Modlin | Kenneth Wilson
Hurricane Productions Award, presented by Mr. Jason Modlin | Triana Springfield
SGA Faculty of the Year Award, presented by Amahni Ogbonnaya | Dr. Kelvin Spragley